Кметове откриха „Кметовете на Созопол“

by Todor Radionov on 20.07.2011

Седем бивши кметове на Созопол бяха официални гости на изложбата „Кметовете на Созопол” ,която  бе открита  в сградата на общината в морския град. Кметът на община Созопол Панайот Рейзи посрещна  предшествениците си  Дяко Кирилов Дяков,Никола Калоянов Стойков, който е градоначалник на Созопол три мандата, Тодор Андреев Тодоров, кметувал четири мандата, Димитър Костов Желев, Николина Михайлова Пехливанова, Златко Сотиров Николов  и последният бивш кмет Веска Костова Караманова.

Настоящият кмет Панайот Рейзи откри постоянната експозиция, като заяви ,че всеки кмет заслужава уважението и признателността на жителите на Созопол, а най- подходящото място за изложбата е сградата на общината.”Реализирах идеята си воден от най- искрени чувства на признателност към всички кметове, които с дейността си ,работата и живота си са допринесли за развитието на Созопол.Разбирам отговорността си като настоящ кмет и се надявам ,че съм достоен продължител на  Вашите усилия за издигане авторитета на града и подобряване на условията за живот в него”.

С тези думи кметът Панайот Рейзи се обърна към своите предшественици и предложи всяка година на тази дата колегите му да се събират заедно и да споделят опит, спомени и да обсъждат важните за града проблеми. „ Колеги нека загърбим политическите си различия и да създадем една традиция на взаимно уважение, която е достойна за нашия град”- допълни още той

От името на присъстващите бивши кметове Никола Калоянов благодари на кмета Панайот Рейзи и на общинската администрация за осъществяването на тази изложба.” Това не е изложба в буквалния смисъл на думата, това исторически акт, който ще остане завинаги в паметта на поколенията. Радвам се ,че Панайот Рейзи го направи, защото той винаги е показвал своето уважение към нас, бившите кметове и по всякакъв начин е доказвал, че заедно можем да направим много за Созопол”- каза кметът, който бе един от първите почетни граждани на Созопол, получил високото отличие за заслуги в превръщането на града в модерна туристическа дестинация.

Всички кметове бяха развълнувани от събитието и заедно разгледаха експозицията, след което бяха поканени от своя домакин в кабинета му, където продължиха да споделят впечатления от събитието и спомени от своето кметуване.Дълго след официалното откриване на изложбата фоайето на общината бе изпълнено с желаещи да я разгледат. Много от посетителите за първи път виждаха пълния списък с имената кметове на Созопол, управлявали града от Съединението до наши дни. По- възрастните си спомняха за кметовете и за това, което се е случило по време на техните мандати.

Експозицията е постоянна и ще продължава да се допълва с портрети и информация за живота и дейността на кметовете на Созопол.  Издирвателската дейност на Международния търговски и културен център Геопан ще продължи и занапред, за да се проучат и съберат още данни за хората управлявали хилядолетния град.

Експозицията включва 35 кмета, които са управлявали Созопол 55 мандата от Съединението на България до наши дни. С по три мандата като кметове на Созопол са гръцките кметове Емануел Маргаритис и Георги Кардоматис. В по- новата история на града по три мандата са управлявали Иван Вълчев Коларов  и Никола Калоянов Стойков. Най- дълго управлявал  е кметът от най- новата история на града Тодор Андреев Тодоров с четири мандата.

(КМЕТОВЕ, ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА ТРИЧЛЕННИ КОМИСИИ И ПРЕДСЕДАТЕЛИ

НА ИЗПЪЛНИТЕЛНИ КОМИТЕТИ НА ОБЩИНА СОЗОПОЛ)

(1886 – 2011)

Костаки ТЕОФАНИДИС

Председател на Привременната общинска комисия

от 11 юли 1886 до 28 януари 1887

 

Георги Христодул КАРДОМАТИС

Председател на Привременната общинска комисия

от 28 януари 1887 до 2 декември 1887

 

Николас ДУКА

Кмет на Созопол

от 2 декември 1887 до14 ноември 1888

 

Михаил ФЛОРИДИС

Кмет на Созопол

от 16 ноември 1888 до 30 юли 1890

 

Емануел МАРГАРИТИС

Кмет на Созопол

30 юли 1890 – 30 ноември 1890

 

Емануел МАРГАРИТИС

Кмет на Созопол

от 30 ноември 1890 до 6 октомври 1893

 

Тома ТЕОДОСИЯДИС

Кмет на Созопол

от 6 октомври 1893 до 7 ноември 1893

 

Георги Христодул КАРДОМАТИС

Кмет на Созопол

от 7 ноември 1893 до 1896

 

Костаки ТЕОФАНИДИС

Кмет на Созопол

от 5 октомври 1896 до 29 септември 1899

 

 

х. Киряк  Х. ГЕОРГИЕВ

Кмет на Созопол

от 29 септември 1899 до 24 януари 1900

 

 

Георги Христодул КАРДОМАТИС

Кмет на Созопол

от 24 януари 1900 до 22 януари 1901

 

х. Киряк Х. ГЕОРГИЕВ

Кмет на Созопол

от 19 април 1901 до12 февруари 1902

 

х. Киряк Х. ГЕОРГИЕВ

Кмет на Созопол

от 26 април 1902 до 26 ноември 1903

 

Емануел МАРГАРИТИС

Кмет на Созопол

от 12 декември 1903 до 1905

 

Дука Н. ДУКА

Кмет на Созопол

от 1905 до 18 септември 1908

 

Димитър Хаджи АЛЕКСИЕВ

Кмет на Созопол

от 18 септември 1908 до 7 април 1912

 

Петър Н. СТАНКОВ

Кмет на Созопол

от 20 април 1912 до 12 юли 1914

 

Георги ИВАНОВ

Кмет на Созопол

от 12 юли 1914 до 15 август 1914

 

Петър СТАНКОВ

Кмет на Созопол

от 15 август 1914 до 28 октомври 1918

 

Георги КУРТОГЛУ(Куртов)

Кмет на Созопол

от 28 октомври 1918 до 28 февруари 1919  и

от февруари 1919  до 2 юли 1920

 

Георги Иванов ЛАНДЖЕВ

Кмет на Созопол

от 1920 до 27 януари 1921

 

Леонид КИРЯКОВ

Председател на тричленна комисия

от 27 януари 1921 до 6 март 1921

 

 

Леонид КИРЯКОВ

Кмет на Созопол

от 6 март 1921 до 1 юли 1925

 

Иван ЧИТАКОВ

Кмет на Созопол

от 1 юли 1925 до 19 юли 1930

 

Иван ЧИТАКОВ

Председател на тричленна комисия

от 19 юли 1930 до 17 декември 1930

 

Димитър ДЕНКОВ

Кмет на Созопол

от 17 декември 1930 до 1 декември 1931

 

Станьо КОЕВ

Председател на тричленна комисия

от 1 декември 1931 до  1 февруари 1932

 

Калоян СТАМОВ

Кмет на Созопол

от 1 февруари 1932 до 16 май 1934

 

Константин Хр. ГЕОРГИЕВ

Кмет на Созопол

от 2 август 1934 до 1 декември 1934

 

Георги Д. КАСАБОВ

Кмет на Созопол

от 1 декември 1934 до 7 април 1937

 

Христо Ат. ХРИСТОВ

Кмет на Созопол

от 7 април 1937 до 15 юли 1940

 

Ганчо АБАДЖИЕВ

Кмет на Созопол

от 15 юли 1940 до 12 октомври 1944

 

Никола Димитров НИКОВ

Кмет на Община Созопол

от 12 октомври 1944 до 10 юни 1947

 

 

 

Иван Вълчев КОЛАРОВ

Председател на временната общинска управа

от 10 юни 1947 до 3 юни 1949

 

Иван Вълчев КОЛАРОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 3 юни 1949 до 14 февруари 1950

 

Христо Янакиев ЛУЛЕВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 14 февруари 1950 до 29 ноември 1952

 

 

Иван Вълчев КОЛАРОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 23 декември 1952 до 22 февруари 1956

 

Веселин Йорданов ПЕНЕВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 22 февруари 1956 до 6 март 1962

 

Веселин Йорданов ПЕНЕВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от  6 март 1962 до 3 март 1966

 

Никола Костов ХРИСОСКУЛОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 3 март 1966 до 2 юли 1971

 

Никола Калоянов СТОЙКОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 2 юли 1971 до 19 януари 1974 г.

 

Никола Калоянов СТОЙКОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 19 януари 1974 до 3 юни 1976

 

Никола Калоянов СТОЙКОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 3 юни 1976 до 29 март 1979

 

Дяко Кирилов ДЯКОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 29 март 1979 до 23 март 1981

 

Тодор Андреев ТОДОРОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 23 март 1981 до 12 декември 1983

 

Тодор Андреев ТОДОРОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 12 декември 1983 до 17 юни 1986

 

 

Тодор Андреев ТОДОРОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 17 юни 1986 до 8 март 1988

 

Тодор Андреев ТОДОРОВ

Председател на Изпълнителния комитет на Общински народен съвет

от 8 март 1988 до 5 октомври 1990

 

Димитър Костов ЖЕЛЕВ

Председател на временния Изпълнителеня комитет на

Общински народен съвет

от 5 октомври 1990  до 1 октомври 1991

 

ДрагомирСтоянов  ИВАНОВ

Кмет на Созопол

от 1 октомври 1991 до 16 октомври 1994

 

Николина Михайлова ПЕХЛИВАНОВА

Временно изпълняващ длъжността “кмет”

16 октомври 1994 до 11 февруари 1995

 

Златко Сотиров НИКОЛОВ

Кмет на Созопол

от 11 февруари 1995 до 11 ноември 2003

 

Веска Костова КАРАМАНОВА

Кмет на Созопол

от 11 ноември 2003  до 26 октомври 2007

 

Панайот Василев РЕЙЗИ

Кмет на Созопол

от 4 ноември 2007

Previous post:

Next post: