Античният Черноморски град Созопол и близките острови Свети Иван и Свети Кирик са класирани на 1-во място сред Топ 10 от Чудесата на България

Античният Черноморски град Созопол и близките острови Свети Иван и Свети Кирик са класирани на 1-во място сред Топ 10 от Чудесата на България
Мощите на Свети Йоан Предтеча бяха пренесени с от църквата „Свети Георги“ с литийно шествие водено от църквата Н.Пр. Сливенският митрополит Йоаникий и отец Иван.
Пред обновеният храм беше отслужен водосвет.
След като се поклониха пред мощите на светеца и запалиха свещ в обновения храм премиерът вицепремиера Симеон Дянков заедно с министърът на транспорта Ивайло Московски посетиха разкопките на Каструм Домини. Впечатляващите находки открити там ще бъдат изложени от днес в Археологическия музей на Созопол.
Членовете на правителството получиха от Божидар Димитров проект за реставрация на най-голямата средновковна църква по българското Черноморие – „Свети Апостоли и 20 000 мъченици“.
Сензационната находка бе открита вчера от екипа на доц д-р Кръстина Панайотова, който проучва храма „Свети Апостоли и 20 000 мъченици“ на нос Скамни.
Според археолозите става дума за много качествен мрамор.
Изображенията върху намерените плочи наподобяват лисица, различават се и растителни орнаменти
обясни директорът на НИМ проф. Божидар Димитров.
Четири обредни ями, свързани с култа към Деметра и Персефона, откри още екипът на Панайотова. Ритуалните ниши са около църквата, некропола и кулата на крепостта „Каструм домини“.
Изненадващо е, защо монетите са на латинските императори. В този край по това време вървят византийски и български монети
Монетно съкровище е открито в Созопол, съобщи Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.
Вчера археолозите, с ръководител ст.н.с. Кръстина Панайотова, които разкопават със средства, отпуснати от Министерски съвет, т.нар. „Каструм Домини“ (Крепостта на владетеля) и църквата на императорския манастир „Свети Апостоли“, откриха гроб на млада жена, погребана до апсидата на църквата.
Мястото, на което е погребана, показва, че тя е аристократка, вероятно – роднина на владетеля на крепостта, каза Божидар Димитров. В християнските гробове обикновено нямат гробни дарове, тъй като разбирането на християнската етика е, че човек идва гол, без нищо на този свят, и така трябва да си отиде. Но в случая археолозите бяха приятно изненадани.
Дъждът изми скелет при разкопките на крепоста Каструм Домини в Стария Созопол. След проливните дъждове тази седмица леко се показал десния крак и така археолозите намерили скелета. Предполага се, че той е погребан в Некропола, който се е намирал в съседство с църквата в рамките на крепостта.
Финансовият министър Симеон Дянков бе на място на разкопките днес. Подопечното му ведомство е осигурило средства за архологическия сезон в града, в размер на 250 000 лева. Същото министерство ще финансира и реставрацията и консервацията на манастира „Свети Йоан Предтеча“ на остров Свети Иван, където бяха открити мощите на свети Йоан през лятото на миналата година.
Министър Дянков: Созопол първи с готов проект за „Чудесата на България“
Градовете, които са в топ десет в класацията „Чудесата на България“ и вече имат изготвени проекти за развитието си ще бъдат финансирани. До момента такива проекти имат Созопол и Шумен“
Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков днес в Созопол.
Финансовият министър пристигна в морския град за да провери за втори път тази година как се изпълнява консервацията и реставрацията на църковния храм „Свети свети Кирил и Методий“, който по думите му трябва да бъде завършен до 24 юни, а за дейностите са отпуснати от Министерски съвет 420 000 лева до сега.
Вчера директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров сложи началото в Созопол на новия археологически сезон. Той каза че това е станало с ново голямо откритие.
Предишния ден при разчистване на терена, на който трябваше да започнем разкопките – на носа на Созопол, се откриха останките на дълго търсения близо половин век, известен само по документи – древен манастир „Свети Апостоли”. Там е мястото, където за пръв път е стъпил християнският проповедник Св. Андрей, вероятно с още 2-3 апостоли от по-малко известните и затова, когато християнството е станало официална религия, са издигнали голям храм, около който в следващите векове се е завъртял голям аристократичен манастир
информира той, предаде Фокус.
Този манастир, за съжаление, е унищожен от турците, но все пак са оцелели неговите сгради макар и в основи – 50 см, малко над земята.
На днешното си заседание правителството е отпуснало 710 хиляди лева за ремонта и завършването на православни църкви и манастири. Най-много средства са отделени за консервиране, реставрация и експониране на артефакти на средновековен манастир „Св. Апостоли“ и крепост „Каструм домини“ в Созопол – 250 000 лв.
След археологическия бум миналото лято, когато на остров Свети Иван бяха открити мощите на Йоан Кръстител, Созопол продължава да поднася нови изненади. Вчера при разчистване на терена до старото училище в града, екипът на Фондация „Созопол“, се натъкнал на комплекс от зидове и древен
кладенец. При първата консултация с археолози се оказало, че тук са намерени останките от крепостната кула и дома на владетел на древния град.
Единствено екип на „По света и у нас“ засне откритието.