Нов огромен квартал ще се строи в Созопол, съобщи за информационния потрал BurgasNews кметът Панайот Рейзи. Бъдещият квартал ще бъде в местността „Месарите“ над градския стадион. Парцелът е в регулация и за него има изготвен градоустройствен план.
„Насочил съм се към това място, защото много местни хора имат там собствени терени“
Зазимиха разкопките на остров Свети Кирик и Юлита и нос Скамний
Зазимиха разкопките на остров Свети Кирик и Юлита и нос Скамний
Ръководителят на разкопките на остров Свети Кирик и Юлита и нос Скамний в Созопол Кръстина Панайотова каза, че те вече са зазимени.
„Откритите архитектурни останки са покрити с геотекстил и чували с пясък. Това е практика от миналата година, която сме изпробвали на остров Свети Крик и Юлита и се надяваме, че така ще запазим откритите църква и параклис на нос Скамний, където са още повече изложени на силните атмосферни влияния. Всички движими находки са вече предадени в Археологическия музей на Созопол, а някои от които и вече са предадени за реставрация като монетите например“
Остров свети Кирик и Юлита; снимка: www.sozopol.org
Остров свети Кирик и Юлита; снимка: Sozopol.org
През последната четвърт на 7ми век пр.хр. по земите на днешен Созопол се настаняват заселници от древен Милет, които създават колонията Аполония. Векове по-късно археолози откриват историята на техният живот. Находките дават ясна представа за живота и бита на хората от това време.
Архаично селище, по-старо от пирамидите в Египет, откриха археолози в Созопол. То е създадено от първите преселници от Гърция в Древна Аполония.
Намира се на остров Свети Кирик и Юлита и според ръководителя на екипа доц. Кръстина Панайотова е единственото по рода си у нас.
Тази година сме съсредоточили усилията си в изследване на един квартал на първите заселници, които са създали Аполония”
каза тя. Археолозите са открили шест помещения, улица и два канала.
Още със самото си идване милетските преселници са си създали един организиран, модерен за времето град. На о. Свети Кирик ще останем вероятно до края на септември и през октомври ще се върнем на нос Скамни, където имаме някои довършителни работи преди да започне консервацията и реставрацията на откритите останки”, разкри още доц. Панайотова. От първи август екипът е на о. Св. Кирик, където работи в територията южно и западно от Морското училище. Помагат ни и доброволци от фондация „Балканско наследство
До дни приключват проучвателните работи на археолозите от България и Франция които проучват крайградските вили и имения около древен Созопол
каза доц. Кръстина Панайотова, един от ръководителите на проучванията. Това е второто по ред проучване в рамките на българо-френския проект „Понд Еоксин – Аполония“ започнат през 2010 година. Това лято археолозите извършваха разкопки на две места.
Едното е Санта Марина, което беше започнато още миналата година по проекта. Второто е в местността Мисари. И двете места се намират в околностите на Созопол, защото целите и задачите на този българо-френски проект е за изучаване на селската територия на гръцката колония Аполония-Понтийска
(ред.бел. името на местността е Света Марина, а вилното селище се казва „Санта Марина“)
На ридът Света Марина до Созопол археолози откриха 30 броя бронзови монети, на които са изобразени главата на Аполон, а на обратната страна котва и Аполон седнал на Омфалос (камък считан за центъра на света). Монетите са характерни за Елинската епоха.
Обектът, на който са намерени монетите е вила от 4 – 3 век преди Христа и е първи по рода си в извън градска структура.
Разкопките са започнати през 2010 година в рамките Българо – Френски проект под наслов „Понд Еоксин“ – Аполония. Целта е да се изготви архиологически кадастър от Ропотамо до Атия и да се
Приключи първият етап на археологическото проучване на нос Скамни в Созопол, сподели археологът Кръстина Панайотова, ръководител на проучванията.
Созопол; снимка: ИА "Фокус"
Археолозите са работили от първи април до началото на юли.
От понеделник археолозите започват работа по друг българо-френски проект за изследване на територията на Аполония Понтийска. В рамките на този проект ще бъдат проучени два обекта – две крайградски имения. Партньори на българските археолози в тези проучвания са от френския университет в Екс ан Прованс.
Археолозите откриха и фрагмент от специален съд кернос, който се свързва с култа към Деметра фото:Росица Стоянов
Археолозите откриха и фрагмент от специален съд кернос, който се свързва с култа към Деметра фото:Росица Стоянов
Древен мраморен олтар смая археолозите в Созопол
Сензационната находка бе открита вчера от екипа на доц д-р Кръстина Панайотова, който проучва храма „Свети Апостоли и 20 000 мъченици“ на нос Скамни.
Според археолозите става дума за много качествен мрамор.
Изображенията върху намерените плочи наподобяват лисица, различават се и растителни орнаменти
обясни директорът на НИМ проф. Божидар Димитров.
Четири обредни ями, свързани с култа към Деметра и Персефона, откри още екипът на Панайотова. Ритуалните ниши са около църквата, некропола и кулата на крепостта „Каструм домини“.
Открито е монетно съкровище в Созопол снимка: corbis.com
снимка: manager.bg
Откритията, направени на нос Скамни в Созопол ще бъдат представени в общата изложба на Националния археологически институт и музей след края на сезона, когато се представят всички направени открития през годината от археолозите. Ръководителят на разкопките там доц. д-р Кръстина Панайотова каза, че е възможно след това да бъдат изложени и в музей. Вчера екипи на созополския нос, които разкриват останките от манастир „Свети Апостоли”, откриха и предмети, свързани с култа към античната богиня Деметра и дъщеря й Персефона.
Храм на античната богиня Деметра и дъщеря й Персефона бе открит от археологическата експедиция на нос Скамни в Созопол, съобщи директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров. Ръководител на експедицията е доц. д-р Кръстина Панайотова.
Светилището е разположено близо до средновековния императорски манастир „Свети Апостоли и 20 000 мъченици”.
Присъствието в храма именно на тази богиня се доказва от намерените статуетки и антични рисувани съдове.
Находките ще бъдат представени утре пред журналисти от археолога Кръстина Панайотова на нос Скамни