На 8ми Февруари 2012г. бурните вълни на Черно Море нанасоха поражения по цялото българско крайбрежие на черно море. Тук ви показваме видео материали заснети в Созопол и Царево
![Бурята по Южното Черноморие [ВИДЕО] 1 През зимата на 2012 бурните вълни на Черно Море нанесоха поражения по цялото българско крайбрежие. Видео от Созопол и Царево](http://www.sozopol.org/wp-content/uploads/2012/02/sozopol.org_sea_disaster_08.02.2012_by_marieta_taneva-100x100.jpg)
На 8ми Февруари 2012г. бурните вълни на Черно Море нанасоха поражения по цялото българско крайбрежие на черно море. Тук ви показваме видео материали заснети в Созопол и Царево
Днес настъпва промяна на времето. От северозапад с умерени и силни ветрове, в страната ни, ще нахлува доста хладен въздух, който ще понижи чувствително температурите в Западна и Централна България, на места понижението ще е с около и над 10 градуса. В Югоизточна България и крайните югозападни райони, ще е все още горещо. Облачността ще е променлива, по-значителна след обяд и през нощта срещу понеделник, когато на места ще превали и прегърми. Максимални температури – от 23°-25° в Северозападна, до 32°-34° на места в Югоизточна България и към Петрич и Сандански; в София максимална температура 23°-24°.
Атмосферното налягане е по-ниско от средното за август – ще се повишава.
Тази година промените във времето закъсняха, иначе от началото на август те са факт, посочи специалистът по водно спасяване в Българския червен кръст във Варна Лавренти Силов. Сред показателни промени през август са мъртвите вълнения, които не могат да се разпознаят, ако гледаш повърхността на морето. „Мъртвото вълнение е сила, с която не можеш да се пребориш. На брега няма ветрова вълна, няма гребен, нищо не подсказва, че има подобен феномен. Тихо е, като погледнеш морето не се познава. Но тази огромна водна маса е разлюляна – водните течения могат да бъдат с най-различна посока и скорост. И са такива, че и най-добрият плувец не може да се справи“, казва Силов.
„През седмицата беше добре. Като дойде петък, обаче заприиждаха всякакви хора и стана много пренаселено.“ Така читател на „Дневник“ описва във форума на сайта почивката си на един от къмпингите на Созопол.
Пренаселените курорти по Черноморието преди началото на почивните дни стават все по-честа гледка и причината за това е увеличението на кратките пътувания. Тенденцията, описвана от анализатори в цяла Европа, започва да се засилва и в България.
Това пък кара хотелиерите да променят стратегиите си, създавайки все по-богати оферти за по-кратък престой. Очакванията са през следващите години този туризъм да се засили, като факторите за това са комплексни – ефектът от кризата, желанието за посещения на повече места, все повече индивидуални пътувания, по-масовото използване на нискотарифни авиокомпании и др.
Българите – еврошампиони по кратки пътувания
Допреди няколко години беше много трудно да намериш хотел на морето в разгара на сезона, в който да пренощуваш за 2-3 дни. Същата беше ситуацията и с частните квартири, чиито собственици буквално отказваха настаняване за по-малко от 6-7 нощувки. Застрояването на курорти, довело до засилена конкуренция, обаче започна постепенно да преобръща тази тенденция.
Два допълнителни автобуса и един влак повече пътуват от Пловдив до морето през летния сезон. Извънредните автобуси заминават за Черноморието всеки ден в 6 часа сутринта и 23 часа преди полунощ от автогара „Юг“. Те се движат по следния маршрут: Пловдив – Бургас – Черноморец – Созопол – Приморско – Китен – Лозенец – Царево – Ахтопол. Цената на билета до съответните курортни дестинации е от 20 до 26 лева.